« października 2009 | Strona główna | grudnia 2009 »

Archiwum listopada 2009

Norgas Innovation

Opublikował Marcin, niedziela, 22 listopada, 2009 8:24.29

Niedalej jak w kwietniu tego roku Gdańska Stocznia Remontowa dostarczyła holenderskiemu armatorowi gazowiec Coral Methane przystosowany jednocześnie do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG), gazolu (LPG) i etylenu. To pierwszy zbudowany w Europie i jeden z pierwszych zbudowanych na świecie gazowców tego typu.

Tymczasem 15 listopada miał miejsce chrzest podobnego statku zbudowanego w Chinach. Gazowiec, zbudowany dla norweskiego armatora Skaugen, otrzymał nazwę Nordic Innovation. Kadłub powstał w Taizhou Wuzhou Shipbuilding Industry, natomiast zbiorniki i cała instalacja ładunkowa została wyprodukowana i zamontowana w kadłubie przez Shenghui Gas Chemical Systems Co. Ltd w Zhangjiagang. SGCS jest spółką joint venture, w której Skaugen jest głównym udziałowcem.

Nordin Innovation
Zdjęcie: eworldship

Przeznaczenie statku jest identyczne jak Coral Methane. Jednostka będzie zaopatrywać w gaz skandynawskich odbiorców nie mających dostępu do rurociągów. Skaugen zamówił w Chinach łącznie 10 tego typu jednostek. Gazowiec z Remontówki pozostaje jak na razie rodzynkiem.

Muzeum seksu w TongLi

Opublikował Marcin, sobota, 21 listopada, 2009 22:19.52

Muzeum seksu

Historia chińskiego seksu w sztuce. 1500 eksponatów. Wg Wikipedii to pierwsze tego typu muzeum w Chinach, być może jedyne. Jeśli ktoś już jest w TongLi to może zajrzeć.

Naszych chińskich kolegów żadną siłą nie udało się zaciągnąć do środka. Powiedzieli, że ich to w ogóle nie interesuje.

Ekologiczna pielucha

Opublikował Marcin, niedziela, 01 listopada, 2009 20:17.00

Ekologiczna pielucha

Wycięta dziura w kroku. Przez rodziców, lub też fabrycznie przez producenta śpiochów. W dużych miastach spotykana już sporadycznie. Tam triumfują jednorazowe pieluchy. Na prowincji wciąż powszechna.
Dobry sposób na zmniejszenie śladu węglowego młodego pokolenia. W przypadku chłopców można też zaoszczędzić na zabawkach (puknij w zdjęcie).

« października 2009 | Powrot na gore strony | grudnia 2009 »